loader image

Времен режим на сообраќај на делницата Жировница-Бошков Мост

by | Sep 8, 2020 | некатегоризирано

Поради санација на свлечиште од денеска е воведен 30-дневен времен режим на сообраќај на регионалниот пат Р1202, делница Жировница – Бошков Мост, кај село Скудруње на меѓународен пат кој не поврзува со Република Албанија, поточно на делницата Жировница-Бошков мост во близина на село Јанче и на село Скудриње се појавија свлечишта, односно слегнувања и деформации на патот како последица од ерозивни дејствија на реката Радика која тече по должина на патот што влијае за небезбедно одвивање на патот.

За првото свлечиште кај село Јанче санацијата е предвидено да се изведува во две фази. Првата фаза опфаќа изведба на армирано бетонска потпорна конструкција со вкупна должина од 45 м, фундирана на триесет армирано бронски колови со пречник 60 см и висина до 8,4 м. Вторта фаза од санацијата опфаќа изведба на габионски ѕид во должина од 40м под самата армирано бетонска потпорна конструкција која ќе служи како заштита од ерозивните дејсвија на река Радика. 

Санцијата на второто свлечиште кај село Скудриње опфаќа изведба на армирано бетонска потпорна конструкција со вкупна должина од 70м, фундирана на педесет и пет армирано бронски колови со пречник 80 см и висина до 8 м.

По завршувањето на предвидените ѕидови ќе се изврши комплетна реконструкција на патот во рамките на зоната на свлечиштето.

Активности за санација на свлечиштата отпочнаа и во моментов Изведувачот отпочна со работа на свлечиштето во Скудриње и се работи на бушење, армирање и бетонирање на колови. Избетонирани се три армирано бетонски колови. 

Зараади истото, Општина Маврово и Ростуше излезе со соопштение со кое ги известува сите граѓани дека поради изведување на градежни активности – санирање на свлечиште на регионалниот пат Жировница – Дебар, во близина на индустриската зона под с. Скудриње, во периодот од 10:00 до 14:00 часот почнувајќи од денес во наредните 45 дена ќе биде целосно во прекин.

Регулирањето на сообраќајот во останатиот период ќе се одвива на една коловозна лента со помош на сообраќајна сигнализација (семафори).

ФБ коментари

Може да ве интересира…

Времен режим на сообраќај на делницата Жировница-Бошков Мост

Поради санација на свлечиште од денеска е воведен 30-дневен времен режим на сообраќај на регионалниот пат Р1202, делница Жировница – Бошков Мост, кај село Скудруње на меѓународен пат кој не поврзува со Република Албанија, поточно на делницата Жировница-Бошков мост во близина на село Јанче и на...

Заврши научната конференција во чест на 1000-годишнината на Бигорски

Првата малореканска научна конференција, насловена: По патеките на Дичо Зограф, а посветена на великиотјубилеј – 1000 години од основањето на Свештената Бигорска Обител, којашто започна во понеделникот на 31 Август, денес ја дочека својата свечена завршница. Во големата приемна сала на Бигорскиот...

Започна првата малореканска летна школа – По стапките на Дичо Зограф

Деновиве, со благослов на нашиот надлежен Митрополит г. Тимотеј Дебарско-кичевски и со благослов и иницијатива на нашиот Старец и Игумен, Епископот г. Партениј, а во содејство и организација со проф. д-р Сашо Цветковски, Свештена Бигорска Обител ќе биде домаќин на Првата малореканска ликовна...

Прва Малореканска Летна Школа – по стапките на Дичо Зограф

По повод долгоочекуваниот настан во организација на Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“ при МАНУ, Црковниот одбор и здружението „Брзовец“ од Тресонче, Бигорскиот манастир и Општината Маврово-Ростуше, како организатори на летната школа, информираат дека активностите ќе...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

КАТЕГОРИИ

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

October 2020
M T W T F S S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

СЛЕДЕТЕ НЕ НА ФБ

Објавено 6 денови претходно од

Тресонче

https://www.facebook.com/745546048968431/posts/1513884605467901/Известување,Општина Маврово и Ростуше, ги известува своите граѓани дека, поради технички зафати, кои ќе се изведуваат од страна на ЕВН - Македонија, утре 22.10.2020 година (четврток) во целиот долнорекански регион ќе има прекин на електрична енергија од 08:00 до 16:00 часот. Со почит, ... ПовеќеНазад

Повеќе на ФБ

Објавено 3 недели претходно од

Тресонче

Почитувани, под влијание на последните извештаи за напредокот на Ковид пандемијата, и согласно денеска усвоените мерки за заштита и превенција од истата, по отворената дискусија членовите на одборот на ЗГ Брзовец едногласно зазедоа став и ве известуваме дека со големо жалење моравме да констатираме дека е невозможно, а воедно и неодговорно да продолжима со планирање и организирање на овогодинешната планинарска тура "Тресонечка Долина". Се надеваме на разбирање, бидејќи оваа тешка одлука ја донесовме во интерес на вашето здравје. Турата предвидена за 10-ти Октомври ќе биде одложена за некои подобри времиња.. ... ПовеќеНазад

Повеќе на ФБ

Објавено 1 месец претходно од

Тресонче

Се крчка трката... ... ПовеќеНазад

Повеќе на ФБ

Објавено 1 месец претходно од

Тресонче

Тресонче ... ПовеќеНазад

Повеќе на ФБ

Smash Balloon Custom Facebook Feed WordPress PluginThe Custom Facebook Feed plugin

ПРИЈАТЕЛИ НА ТРЕСОНЧЕ