Прва Малореканска Летна Школа – по стапките на Дичо Зограф

by | Aug 25, 2020 | некатегоризирано

По повод долгоочекуваниот настан во организација на Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“ при МАНУ, Црковниот одбор и здружението „Брзовец“ од Тресонче, Бигорскиот манастир и Општината Маврово-Ростуше, како организатори на летната школа, информираат дека активностите ќе се одвиваат во Бигорски, во црквата „Св. Ап. Петар и Павле“ во Тресонче, во Гари, Лазарополе, Дебар и во манастирот „Рајчица“. За оваа година предвидени се работни секции од доменот на историјата на уметноста, мијачката архитектура и ареалната лингвистика. Со соопштение за јавност излезе и здружението на граѓани Брзовец кое ви го пренесуваме во целост:

Соопштение:

Во годината кога се одбелжуваат 1000 години од основањето на манастирот „Св. Јован Крстител Бигорски“, ИЦКН „Цветан Грозданов“ при МАНУ, Црковниот одбор и здружението „Брзовец“ од Тресонче, манастирот „Бигорски“ и Општината Маврово-Ростуше ја организираат првата Малореканска летна школа – По патеките на Дичо Зограф.

Основната концепција на Школата е насочена кон едукативните и научно-истражувачките активности во познавањето на делото на Дичо Зограф, нашиот најзначаен зограф на XIX век, роден во 1819 год. во Тресонче, но и пошироко, во познавањето на делата и зографите од Дебарско-мијачката уметничка школа, секако, една од највлијателните во уметноста на Балканот.

Активностите на Школата ќе се одвиваат во манастирот „Бигорски“, во црквата „Св. Ап. Петар и Павле“ во Тресонче, во Гари, Лазарополе, Дебар и во манастирот „Рајчица“. За оваа година предвидени се работни секции од доменот на историјата на уметноста, мијачката архитектура и ареалната лингвистика.

Првата Малореканска летна школа – По патеките на Дичо Зограф ќе започне на 31 август 2020 со свечено отворањето на Школата во 11.00 часот, во Меморијалниот парк „Дичо Зограф“ во кругот на црквата „Св.Ап. Петар и Павле“ во с. Тресонче, во присуство на црковна делегација предводена од Епископот Антаниски Партениј, градоначалникот на Општина Маврово Ростуше, учесниците на Школата, видни гости и тресончани. Малореканската летна школа ќе трае до 5 септември. Напоменуваме, имајќи ја предвид актуелната состојба со епидемијата на Ковид вирусот, организаторите ќе ги преземат и ќе се придржуваат до сите пропишани мерки за заштита, а истото се очекува и од учесниците на Школата.

ФБ коментари

Може да ве интересира…

Времен режим на сообраќај на делницата Жировница-Бошков Мост

Поради санација на свлечиште од денеска е воведен 30-дневен времен режим на сообраќај на регионалниот пат Р1202, делница Жировница – Бошков Мост, кај село Скудруње на меѓународен пат кој не поврзува со Република Албанија, поточно на делницата Жировница-Бошков мост во близина на село Јанче и на...

Заврши научната конференција во чест на 1000-годишнината на Бигорски

Првата малореканска научна конференција, насловена: По патеките на Дичо Зограф, а посветена на великиотјубилеј – 1000 години од основањето на Свештената Бигорска Обител, којашто започна во понеделникот на 31 Август, денес ја дочека својата свечена завршница. Во големата приемна сала на Бигорскиот...

Започна првата малореканска летна школа – По стапките на Дичо Зограф

Деновиве, со благослов на нашиот надлежен Митрополит г. Тимотеј Дебарско-кичевски и со благослов и иницијатива на нашиот Старец и Игумен, Епископот г. Партениј, а во содејство и организација со проф. д-р Сашо Цветковски, Свештена Бигорска Обител ќе биде домаќин на Првата малореканска ликовна...

Прва Малореканска Летна Школа – по стапките на Дичо Зограф

По повод долгоочекуваниот настан во организација на Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“ при МАНУ, Црковниот одбор и здружението „Брзовец“ од Тресонче, Бигорскиот манастир и Општината Маврово-Ростуше, како организатори на летната школа, информираат дека активностите ќе...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

КАТЕГОРИИ

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

August 2021
M T W T F S S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

СЛЕДЕТЕ НЕ НА ФБ

[custom-facebook-feed]

ПРИЈАТЕЛИ НА ТРЕСОНЧЕ