Искачување на врв Брзовец (12 врвови)

by | Sep 9, 2017 | планинарење

 

На денот на независноста на Македонија, 8 септември 2017, беше искачен последниот 12 врв за годинашниот планинарски предизвик „12 Врвови“, (Голем и Мал) Брзовец висок 2082 метри на планината Бистра. Околу 50-ина планинари и предизвикувачи од Скопје, Гостивар, Битола и други места во Македонија го започнаа искачувањето од селото Тресонче и движејќи се по шумовит, карпест и наместа многу стрмен терен, каде беа забележани и диви кози, по 4 часа беше искачен врвот Голем Брзовец. Помала група планинари директно се качија на врвот Мал Брзовец, при што на седлото во неговата близина повторно се приклучија на главната група која минувајќи низ долот на Јадовска Река над Селца и висорамнината Суво Поле пристигна во кампот на Селска Ливада кај Галичник, каде беа поделени наградите за сите кои успешно го исполнија и учествуваа на планинарскиот предизвик „12 Врвови“. Денот беше завршен со мала забава и пригодна закуска, како и огномет над ведрото небо во ноќта. Дел од учесниците останаа да кампуваат во шатори при што следниот ден беше искачен и највисокиот врв на Бистра – Меденица над Галичник, беше извозена и 50километарска велосипедска тура низ повеќе мијачки села, а се спроведе и акција за поставување на маси и клупи за седење на излетници.

 

Повеќе фотографии на линкот…

ФБ коментари

Може да ве интересира…

ЗГБ ве поканува на планинарската прошетка „Тресонечкa Долина“

На ден 10ти Јули по повод Петровден –слава на с.Тресонче, ЗГ Брзовец ја организира втората традиционална планинарската тура , кружна прошетка околу долината на Тресончка река. Патеката ќе се движи низ Тресонечкиот сињор, ќе ги посетиме месностите Рофјосан Камен, Змејовица, Змејово Чардаче, Изворот...

ТРЕСОНЧЕ НОСИ МИР…И ЕДЕН СИН ВИР

Благодарејќи на неговата местоположба, распослано во најживописниот предел од недопрената природа на Националниот Парк Маврово, Тресонче продолжува да привлекува и да плени посетители, како со својата богата историја, така и со раскошното флорастично богатство, шумите, планините, а посебно со...

Тресонче ја организира првата 11 Октомвриска Тура – Тресонечка Долина

Автор: Жан Илиќ На ден 10ти Октомври по повод државниот празник 11ти Октомври за прв пат ја организираме планинарската тура , кружна прошетка околу долината на Тресонче. Се надеваме дека од оваа година ќе прерасне во убава Октомвриска традиција на нашето село Тресонче. Патеката ќе се движи по...

Искачување на врв Брзовец (12 врвови)

  На денот на независноста на Македонија, 8 септември 2017, беше искачен последниот 12 врв за годинашниот планинарски предизвик „12 Врвови“, (Голем и Мал) Брзовец висок 2082 метри на планината Бистра. Околу 50-ина планинари и предизвикувачи од Скопје, Гостивар, Битола и други места во...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

КАТЕГОРИИ

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

October 2021
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

СЛЕДЕТЕ НЕ НА ФБ

[custom-facebook-feed]

ПРИЈАТЕЛИ НА ТРЕСОНЧЕ