Успешно завршена ХСО Тресонче 2020

by | Sep 29, 2020 | велосипедизам, настани, соопштенија, спорт и рекреација

Тресонче  Недела 27ми Септември 2020г.

Автор: Жан Илиќ

 

Денес во нашето Тресонче за прв пат успешно се одржа трката за Државното Првенство на Македонија во Планински Велосипедизам  „ХСО Тресонче 2020“.

Трката се возеше по кружна патека долга 3.2км  трасирана во атарот на Тресонче и поминуваше низ сите негови маала. Стартно-целната линија беше на Леништа. Патеката е со Олимписка Квалификација и ги има сите атрибути на професионална ХСО МТБ патека за Ранг Листа.

На државното Првенство учествуваа 56 натпреварувачи од сите професионални македонски велосипедски клубови и помина во најдобар ред на општо задоволство на учесниците и присутната публика.  Натпреварувачите   беа поделени по  категоризацијата на Велосипедската Федерација на Македонија (ВФМ) и тоа во 6 категории, и соодветно во нив беа прогласени државните прваци за оваа 2020 година  и беа доделени медалите на победниците во сите пропишани категории.

Организатор и домаќин беше нашето Здружение на Граѓани „Брзовец“, со стручно-спортска асистенција од Велосипедскиот Клуб „Енерџи“ и ВФМ .

Во согласност со препораките на Министерството за Здравство трката беше спроведена според Протоколот за Спроведување Превентивни Мерки за Заштита од „Ковид-19“ при организација на велосипедски натпревари.

Со оваа извонредна  организација на овој настан од голема спортска важност , како и со минатогодишната  редовна трка за Ранг Листа на 31.08.2019г , Тресонче веќе е  стандардна локација со патека  на Годишниот Календар на Натпревари на ВФМ.

Ова е голема чест но и обврска за Тресончани кои предводени од З.Г. „Брзовец“ веќе се на високо место во велосипедизмот во нашата држава. Искуствата и рутината  од организацијата на велосипедските маратони по Биста кои се одржуваа минатите години ,како и професионалните трки последниве две години , веќе даваат резултати .

За велосипедските патеки на Тресонче веќе се слуша низ целата држава, учесниците ги прераскажуваат .

Овие активности со сигурност не водат кон целта ,  Тресонче во иднина дефинитивно да се востанови како најголем и највреден центар на велосипедизмот во Македонија . Тоа му го овозможуваат прекрасните терени кои се идеални за таа намена, прекрасната и еколошка средина и несекојдневната убавина на природата која ги освои срцата на натпреварувачите, рекреативците и сите љубители на овој прекрасен спорт.

Планинскиот масив на Бистра Планина со својата питома конфигурација и блага клима и со Тресонче лоцирано во средината на целиот планински масив , како и во центарот на Националниот Парк Маврово, тоа и му го овозможува.

Главната движечка сила е неуморната екипа на  З.Г. „Брзовец“ која  со години волонтерски вложува многу труд и напори  и конечно успева саканото Тресонче  да го стави на врвот во овој рапидно растечки спорт во нашата држава.

Насмевката на изморените лица на учесниците на маратоните и трките кои со љубов ги организираме  , се нашата најголема награда.

 

ФБ коментари

Може да ве интересира…

Воскресение Христово – Пасха во Тресонче

Христос воскресна од мртвите, со смртта смртта ја победи, и на оние во гробовите, живот им подари! На ден 01.05.2021, на наше големо радување, по повеќе декади, црковниот одбор на село Тресонче организираше литургија со литија по повод Христовото Воскресение – Велигден. Во сепразничната и...

Годишно обраќање за 2020 – ЗГ Брзовец

Претседателот на Здружението на граѓани за развој на с.Тресонче “БРЗОВЕЦ“, г-дин Јосиф Саржоски денеска излезе со писмено годишно обраќање во кое изнесува краток осврт на 2020 година, каде ги истакнува активностите околу овозможување достапност до водопадите и пештерите кои се составен дел на...

Пролетниот снег донесе лавини и забрана за движење

Поради големи врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Маврово – Дебар, соопштија од АМСМ. Забраната почнува да важи од 10:15 часот, и ќе важи додека не се расчисти ситуацијата. „Од 10:15часот поради интензивни врнежи од снег се воведува забрана за сообраќај на...

Одржана работилница на тема „Изработка на 10 годишна програма за зголемување на популацијата на дивокоза“

Дивата коза (Rupicapra rupicapra) е еден од најзастапените животински видови во околијата на Тресонче која со својата грациозност ги краси околните ридови, и не случајно покрај водопадот и врвот Брзовец е заштитен симбол на логото на селото и ЗГ Брзовец.   Во периодот кој следи ќе отпочне...

Целосна забрана за сообраќај на патот Маврово-Дебар

Од 18.30 часот на патниот правец крак Маврово-Дебар воведена е забрана на движење за сите моторни возила, во двата правци.Од полицијата објаснуват дека забраната е поради сложените временски услови во регионот, паднати смрзнати дрвја и гранки на коловозите, како и потенцијалната опасност од паѓање...

Нова божикна каланда „Христос се раѓа, на светот радост“

Традиционално, и овој Бадник, Здружението “Бадникови поворки” со благослов и сесрдна помош на Бигорскиот манастир, објавува Божикен спот како подарок за верниот народ. -Деновиве, на голема радост на сите, во прекрасните предели на славниот Галичник и во манастирските одаи на Бигорската...

ТРЕСОНЧЕ НОСИ МИР…И ЕДЕН СИН ВИР

Благодарејќи на неговата местоположба, распослано во најживописниот предел од недопрената природа на Националниот Парк Маврово, Тресонче продолжува да привлекува и да плени посетители, како со својата богата историја, така и со раскошното флорастично богатство, шумите, планините, а посебно со...

Средби по повод последните случувања со мавровското тло

По вчерашните силни земјотреси чиј епицентар беше во општината Маврово и Ростуше денеска градоначалникот на Општина Маврово и Ростуше, Медат Куртовски имаше работна средба со Директорот на Институтот на земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, Влатко Шешов.На средбата е разговарано за...

Земјотресот предизвика одрон на патот Дебар – Маврово

Утрово околу 4 часот и 55 минути силен земјотрес го стресе Тресонче. Според првичните информации од сеизмолошките станици земјотресот бил со јачина од 5,5 степени по рихтеровата скала, со епицентар во Леуново, на длабочина од 10 километри. Земјотресот е почувствуван и во Дебар, Лазарополе, Тетово,...

Милениумски јубилеј: Бигорски манастир денеска слави 1000 години од основањето

Централната прослава на големиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение со своите...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

КАТЕГОРИИ

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

May 2021
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

СЛЕДЕТЕ НЕ НА ФБ

Објавено 4 недели претходно од

Специјална понуда за чистење на Викенд Куќи🏚
Лимитирана понида 📌
15.04.2021-15.05.2021
За само 2999денари ✅
📞Контакт: 075/277-774

Со нас се е поинаку...💦💫

#чистење #хигиена #викендица #cleaningservice #Лазарополе #тресонче #Гари Лазарополе Село Гари - Дебарско, Западна Македонија OSOJ OSOJ Тресонче Битуше/Bitushe
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 1 месец претходно од

Чистење на Вила во Лазарополе

✅Чистење
✅Одговорност
✅Професионалност
✅Доверба

Сликите сами говорат зошто сме поразлични од другите💫💦
Контакт: 078/277-774

#lazaropole #tresonce #лазарополе Лазарополе
Lazaropole Село Гари - Дебарско, Западна Македонија Тресонче
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

Тресонче | 25ти Март | фотографирано утрово од известувачот Ж. И. ... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

Најнови снимки (22.03.21) од нашиот стален дописник од Тресонче - Ж.И.
Моментално снежната покривка изнесува 30цм..
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

#Тресонче 21.03.2021❄️.

Благодарност до Г-дин Жан Илиќ за фотографијата
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

По земјотресот со јачина од 3,4 степени по Рихтер околу 20 часот и 40 минути со епицентар во мавровско, во регионот се регистрираат серија земјотреси.

Во 22 часот и 17 минути регистриран е земјотрес со јачина од 4,9 степени, со епицентар 11 километри северно од Тресонче, а по него следуваше уште еден потрес од 4,4 степени.

Земјотресите се почуствувани во Тресонче како и околните села, но засега нема никакви известувања за констатирани штети или одрони.
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Smash Balloon Custom Facebook Feed WordPress Plugin The Custom Facebook Feed plugin

ПРИЈАТЕЛИ НА ТРЕСОНЧЕ

Pin It on Pinterest

Share This