Успешно завршена ХСО Тресонче 2020

by | Sep 29, 2020 | велосипедизам, настани, соопштенија, спорт и рекреација

Тресонче  Недела 27ми Септември 2020г.

Автор: Жан Илиќ

 

Денес во нашето Тресонче за прв пат успешно се одржа трката за Државното Првенство на Македонија во Планински Велосипедизам  „ХСО Тресонче 2020“.

Трката се возеше по кружна патека долга 3.2км  трасирана во атарот на Тресонче и поминуваше низ сите негови маала. Стартно-целната линија беше на Леништа. Патеката е со Олимписка Квалификација и ги има сите атрибути на професионална ХСО МТБ патека за Ранг Листа.

На државното Првенство учествуваа 56 натпреварувачи од сите професионални македонски велосипедски клубови и помина во најдобар ред на општо задоволство на учесниците и присутната публика.  Натпреварувачите   беа поделени по  категоризацијата на Велосипедската Федерација на Македонија (ВФМ) и тоа во 6 категории, и соодветно во нив беа прогласени државните прваци за оваа 2020 година  и беа доделени медалите на победниците во сите пропишани категории.

Организатор и домаќин беше нашето Здружение на Граѓани „Брзовец“, со стручно-спортска асистенција од Велосипедскиот Клуб „Енерџи“ и ВФМ .

Во согласност со препораките на Министерството за Здравство трката беше спроведена според Протоколот за Спроведување Превентивни Мерки за Заштита од „Ковид-19“ при организација на велосипедски натпревари.

Со оваа извонредна  организација на овој настан од голема спортска важност , како и со минатогодишната  редовна трка за Ранг Листа на 31.08.2019г , Тресонче веќе е  стандардна локација со патека  на Годишниот Календар на Натпревари на ВФМ.

Ова е голема чест но и обврска за Тресончани кои предводени од З.Г. „Брзовец“ веќе се на високо место во велосипедизмот во нашата држава. Искуствата и рутината  од организацијата на велосипедските маратони по Биста кои се одржуваа минатите години ,како и професионалните трки последниве две години , веќе даваат резултати .

За велосипедските патеки на Тресонче веќе се слуша низ целата држава, учесниците ги прераскажуваат .

Овие активности со сигурност не водат кон целта ,  Тресонче во иднина дефинитивно да се востанови како најголем и највреден центар на велосипедизмот во Македонија . Тоа му го овозможуваат прекрасните терени кои се идеални за таа намена, прекрасната и еколошка средина и несекојдневната убавина на природата која ги освои срцата на натпреварувачите, рекреативците и сите љубители на овој прекрасен спорт.

Планинскиот масив на Бистра Планина со својата питома конфигурација и блага клима и со Тресонче лоцирано во средината на целиот планински масив , како и во центарот на Националниот Парк Маврово, тоа и му го овозможува.

Главната движечка сила е неуморната екипа на  З.Г. „Брзовец“ која  со години волонтерски вложува многу труд и напори  и конечно успева саканото Тресонче  да го стави на врвот во овој рапидно растечки спорт во нашата држава.

Насмевката на изморените лица на учесниците на маратоните и трките кои со љубов ги организираме  , се нашата најголема награда.

 

ФБ коментари

Може да ве интересира…

Заврши втората малореканска научна конференција

Во периодот од 5 до 9 октомври, Свештената Бигорска Обител беше домаќин на Втората малореканска научна конференција, насловена како: „По патеките на Дичо Зограф“, којашто се одржа со благослов на нашиот надлежен Митрополит г. Тимотеј Дебарско-кичевски и со благослов и иницијатива на Епископ г....

Втора малореканска летна школа „По патеките на Дичо Зограф“

  Под покровителство на Министерството за култура и Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“ при МАНУ, на 5 октомври 2021 година, во с. Тресонче свечено ќе биде отворена Втората малореканска школа „По патеките на Дичо Зограф“. На отворањето на Школата, во дворот на...

ЗГБ ве поканува на планинарската прошетка „Тресонечкa Долина“

На ден 10ти Јули по повод Петровден –слава на с.Тресонче, ЗГ Брзовец ја организира втората традиционална планинарската тура , кружна прошетка околу долината на Тресончка река. Патеката ќе се движи низ Тресонечкиот сињор, ќе ги посетиме месностите Рофјосан Камен, Змејовица, Змејово Чардаче, Изворот...

Воскресение Христово – Пасха во Тресонче

Христос воскресна од мртвите, со смртта смртта ја победи, и на оние во гробовите, живот им подари! На ден 01.05.2021, на наше големо радување, по повеќе декади, црковниот одбор на село Тресонче организираше литургија со литија по повод Христовото Воскресение – Велигден. Во сепразничната и...

Годишно обраќање за 2020 – ЗГ Брзовец

Претседателот на Здружението на граѓани за развој на с.Тресонче “БРЗОВЕЦ“, г-дин Јосиф Саржоски денеска излезе со писмено годишно обраќање во кое изнесува краток осврт на 2020 година, каде ги истакнува активностите околу овозможување достапност до водопадите и пештерите кои се составен дел на...

Пролетниот снег донесе лавини и забрана за движење

Поради големи врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Маврово – Дебар, соопштија од АМСМ. Забраната почнува да важи од 10:15 часот, и ќе важи додека не се расчисти ситуацијата. „Од 10:15часот поради интензивни врнежи од снег се воведува забрана за сообраќај на...

Одржана работилница на тема „Изработка на 10 годишна програма за зголемување на популацијата на дивокоза“

Дивата коза (Rupicapra rupicapra) е еден од најзастапените животински видови во околијата на Тресонче која со својата грациозност ги краси околните ридови, и не случајно покрај водопадот и врвот Брзовец е заштитен симбол на логото на селото и ЗГ Брзовец.   Во периодот кој следи ќе отпочне...

Целосна забрана за сообраќај на патот Маврово-Дебар

Од 18.30 часот на патниот правец крак Маврово-Дебар воведена е забрана на движење за сите моторни возила, во двата правци.Од полицијата објаснуват дека забраната е поради сложените временски услови во регионот, паднати смрзнати дрвја и гранки на коловозите, како и потенцијалната опасност од паѓање...

Нова божикна каланда „Христос се раѓа, на светот радост“

Традиционално, и овој Бадник, Здружението “Бадникови поворки” со благослов и сесрдна помош на Бигорскиот манастир, објавува Божикен спот како подарок за верниот народ. -Деновиве, на голема радост на сите, во прекрасните предели на славниот Галичник и во манастирските одаи на Бигорската...

ТРЕСОНЧЕ НОСИ МИР…И ЕДЕН СИН ВИР

Благодарејќи на неговата местоположба, распослано во најживописниот предел од недопрената природа на Националниот Парк Маврово, Тресонче продолжува да привлекува и да плени посетители, како со својата богата историја, така и со раскошното флорастично богатство, шумите, планините, а посебно со...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

КАТЕГОРИИ

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

October 2021
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

СЛЕДЕТЕ НЕ НА ФБ

[custom-facebook-feed]

ПРИЈАТЕЛИ НА ТРЕСОНЧЕ