Времен режим на сообраќај на делницата Жировница-Бошков Мост

by | Sep 8, 2020 | некатегоризирано

Поради санација на свлечиште од денеска е воведен 30-дневен времен режим на сообраќај на регионалниот пат Р1202, делница Жировница – Бошков Мост, кај село Скудруње на меѓународен пат кој не поврзува со Република Албанија, поточно на делницата Жировница-Бошков мост во близина на село Јанче и на село Скудриње се појавија свлечишта, односно слегнувања и деформации на патот како последица од ерозивни дејствија на реката Радика која тече по должина на патот што влијае за небезбедно одвивање на патот.

За првото свлечиште кај село Јанче санацијата е предвидено да се изведува во две фази. Првата фаза опфаќа изведба на армирано бетонска потпорна конструкција со вкупна должина од 45 м, фундирана на триесет армирано бронски колови со пречник 60 см и висина до 8,4 м. Вторта фаза од санацијата опфаќа изведба на габионски ѕид во должина од 40м под самата армирано бетонска потпорна конструкција која ќе служи како заштита од ерозивните дејсвија на река Радика. 

Санцијата на второто свлечиште кај село Скудриње опфаќа изведба на армирано бетонска потпорна конструкција со вкупна должина од 70м, фундирана на педесет и пет армирано бронски колови со пречник 80 см и висина до 8 м.

По завршувањето на предвидените ѕидови ќе се изврши комплетна реконструкција на патот во рамките на зоната на свлечиштето.

Активности за санација на свлечиштата отпочнаа и во моментов Изведувачот отпочна со работа на свлечиштето во Скудриње и се работи на бушење, армирање и бетонирање на колови. Избетонирани се три армирано бетонски колови. 

Зараади истото, Општина Маврово и Ростуше излезе со соопштение со кое ги известува сите граѓани дека поради изведување на градежни активности – санирање на свлечиште на регионалниот пат Жировница – Дебар, во близина на индустриската зона под с. Скудриње, во периодот од 10:00 до 14:00 часот почнувајќи од денес во наредните 45 дена ќе биде целосно во прекин.

Регулирањето на сообраќајот во останатиот период ќе се одвива на една коловозна лента со помош на сообраќајна сигнализација (семафори).

ФБ коментари

Може да ве интересира…

Времен режим на сообраќај на делницата Жировница-Бошков Мост

Поради санација на свлечиште од денеска е воведен 30-дневен времен режим на сообраќај на регионалниот пат Р1202, делница Жировница – Бошков Мост, кај село Скудруње на меѓународен пат кој не поврзува со Република Албанија, поточно на делницата Жировница-Бошков мост во близина на село Јанче и на...

Заврши научната конференција во чест на 1000-годишнината на Бигорски

Првата малореканска научна конференција, насловена: По патеките на Дичо Зограф, а посветена на великиотјубилеј – 1000 години од основањето на Свештената Бигорска Обител, којашто започна во понеделникот на 31 Август, денес ја дочека својата свечена завршница. Во големата приемна сала на Бигорскиот...

Започна првата малореканска летна школа – По стапките на Дичо Зограф

Деновиве, со благослов на нашиот надлежен Митрополит г. Тимотеј Дебарско-кичевски и со благослов и иницијатива на нашиот Старец и Игумен, Епископот г. Партениј, а во содејство и организација со проф. д-р Сашо Цветковски, Свештена Бигорска Обител ќе биде домаќин на Првата малореканска ликовна...

Прва Малореканска Летна Школа – по стапките на Дичо Зограф

По повод долгоочекуваниот настан во организација на Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“ при МАНУ, Црковниот одбор и здружението „Брзовец“ од Тресонче, Бигорскиот манастир и Општината Маврово-Ростуше, како организатори на летната школа, информираат дека активностите ќе...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

КАТЕГОРИИ

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

May 2021
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

СЛЕДЕТЕ НЕ НА ФБ

Објавено 4 недели претходно од

Специјална понуда за чистење на Викенд Куќи🏚
Лимитирана понида 📌
15.04.2021-15.05.2021
За само 2999денари ✅
📞Контакт: 075/277-774

Со нас се е поинаку...💦💫

#чистење #хигиена #викендица #cleaningservice #Лазарополе #тресонче #Гари Лазарополе Село Гари - Дебарско, Западна Македонија OSOJ OSOJ Тресонче Битуше/Bitushe
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 1 месец претходно од

Чистење на Вила во Лазарополе

✅Чистење
✅Одговорност
✅Професионалност
✅Доверба

Сликите сами говорат зошто сме поразлични од другите💫💦
Контакт: 078/277-774

#lazaropole #tresonce #лазарополе Лазарополе
Lazaropole Село Гари - Дебарско, Западна Македонија Тресонче
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

Тресонче | 25ти Март | фотографирано утрово од известувачот Ж. И. ... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

Најнови снимки (22.03.21) од нашиот стален дописник од Тресонче - Ж.И.
Моментално снежната покривка изнесува 30цм..
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

#Тресонче 21.03.2021❄️.

Благодарност до Г-дин Жан Илиќ за фотографијата
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

По земјотресот со јачина од 3,4 степени по Рихтер околу 20 часот и 40 минути со епицентар во мавровско, во регионот се регистрираат серија земјотреси.

Во 22 часот и 17 минути регистриран е земјотрес со јачина од 4,9 степени, со епицентар 11 километри северно од Тресонче, а по него следуваше уште еден потрес од 4,4 степени.

Земјотресите се почуствувани во Тресонче како и околните села, но засега нема никакви известувања за констатирани штети или одрони.
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Smash Balloon Custom Facebook Feed WordPress Plugin The Custom Facebook Feed plugin

ПРИЈАТЕЛИ НА ТРЕСОНЧЕ

Pin It on Pinterest

Share This