Заврши научната конференција во чест на 1000-годишнината на Бигорски

by | Sep 7, 2020 | некатегоризирано

Првата малореканска научна конференција, насловена: По патеките на Дичо Зограф, а посветена на великиотјубилеј – 1000 години од основањето на Свештената Бигорска Обител, којашто започна во понеделникот на 31 Август, денес ја дочека својата свечена завршница. Во големата приемна сала на Бигорскиот Манастир, каде што се одржаа и најголемиот дел од предавањата, учесниците беа поздравени и благословени од страна на нашиот старец и игумен, Епископот Партениј. Најнапред, од името на научните работници, се обрати проф. д-р Сашо Цветковски, кој, заедно со нашиот Старец, беше иницијатор и организатор на ова научно збиднување во чест на илјадалетието. Професорот Цветковски направи кратка рекапитулација на заклучоците од научните предавања и му се заблагодари на Епископот Партениј за гостопримството и поддршката при реализацијата на конференцијата. Тој, меѓу другото, го истакна значењето на Бигорското Светилиште низ вековите, а особено во преродбенскиот 19 век, кога Манастирот бил центар на културно-општествените случувања во мијачкиот крај, но и пошироко, а продолжува истото да биде и денес. Во продолжение, кон присутните се обрати Претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев, кој денеска беше наш ценет гостин. Тој истакна дека се чувствува возвишен од убавините на Бигорскиот Манастир и воедно му упати топла благодарност на владиката Партениј, што за изминатите две и половина децении успеа да го воскресне Манастирот и да го умножи неговото благолепие. Од својата страна, тој даде ветување и за понатамошна поддршка на МАНУ за слични проекти и соработка. Завршниот збор го имаше старецот и владика Партениј, кој им се заблагодари на научните работници што со своите дела дадоа значаен придонес во одбележувањето на илјадагодишнината на Бигорски. Тој, исто така, им го пренесе поздравот и благословот од нашиот почитуван надлежен Митрополит, г. Тимотеј Дебарско-кичевски, а потоа посочи колку важно е надлежните институции и поединци да го помагаат културно-историското наследство, но и да имаат правилен однос кон живите споменици, кон монашките братства, кои не само што свето го пазат наследството од предците, туку и го надополнуваат и творат ново. Старецот го предочи суштественото значение на Бигорската Обител за македонската преродба, култура, духовност и државност и повика на поголема свесност за улогата што ја имал и ја има во нашето општество.Накрај, Епископот Партениј им додели посебни признаници на учесниците на конференцијата.

Пренесува bigorski.org.mk

ФБ коментари

Може да ве интересира…

Времен режим на сообраќај на делницата Жировница-Бошков Мост

Поради санација на свлечиште од денеска е воведен 30-дневен времен режим на сообраќај на регионалниот пат Р1202, делница Жировница – Бошков Мост, кај село Скудруње на меѓународен пат кој не поврзува со Република Албанија, поточно на делницата Жировница-Бошков мост во близина на село Јанче и на...

Заврши научната конференција во чест на 1000-годишнината на Бигорски

Првата малореканска научна конференција, насловена: По патеките на Дичо Зограф, а посветена на великиотјубилеј – 1000 години од основањето на Свештената Бигорска Обител, којашто започна во понеделникот на 31 Август, денес ја дочека својата свечена завршница. Во големата приемна сала на Бигорскиот...

Започна првата малореканска летна школа – По стапките на Дичо Зограф

Деновиве, со благослов на нашиот надлежен Митрополит г. Тимотеј Дебарско-кичевски и со благослов и иницијатива на нашиот Старец и Игумен, Епископот г. Партениј, а во содејство и организација со проф. д-р Сашо Цветковски, Свештена Бигорска Обител ќе биде домаќин на Првата малореканска ликовна...

Прва Малореканска Летна Школа – по стапките на Дичо Зограф

По повод долгоочекуваниот настан во организација на Истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“ при МАНУ, Црковниот одбор и здружението „Брзовец“ од Тресонче, Бигорскиот манастир и Општината Маврово-Ростуше, како организатори на летната школа, информираат дека активностите ќе...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

КАТЕГОРИИ

КАЛЕНДАР НА НАСТАНИ

May 2021
M T W T F S S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

СЛЕДЕТЕ НЕ НА ФБ

Објавено 4 недели претходно од

Специјална понуда за чистење на Викенд Куќи🏚
Лимитирана понида 📌
15.04.2021-15.05.2021
За само 2999денари ✅
📞Контакт: 075/277-774

Со нас се е поинаку...💦💫

#чистење #хигиена #викендица #cleaningservice #Лазарополе #тресонче #Гари Лазарополе Село Гари - Дебарско, Западна Македонија OSOJ OSOJ Тресонче Битуше/Bitushe
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 1 месец претходно од

Чистење на Вила во Лазарополе

✅Чистење
✅Одговорност
✅Професионалност
✅Доверба

Сликите сами говорат зошто сме поразлични од другите💫💦
Контакт: 078/277-774

#lazaropole #tresonce #лазарополе Лазарополе
Lazaropole Село Гари - Дебарско, Западна Македонија Тресонче
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

Тресонче | 25ти Март | фотографирано утрово од известувачот Ж. И. ... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

Најнови снимки (22.03.21) од нашиот стален дописник од Тресонче - Ж.И.
Моментално снежната покривка изнесува 30цм..
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

#Тресонче 21.03.2021❄️.

Благодарност до Г-дин Жан Илиќ за фотографијата
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Објавено 2 месеци претходно од

По земјотресот со јачина од 3,4 степени по Рихтер околу 20 часот и 40 минути со епицентар во мавровско, во регионот се регистрираат серија земјотреси.

Во 22 часот и 17 минути регистриран е земјотрес со јачина од 4,9 степени, со епицентар 11 километри северно од Тресонче, а по него следуваше уште еден потрес од 4,4 степени.

Земјотресите се почуствувани во Тресонче како и околните села, но засега нема никакви известувања за констатирани штети или одрони.
... ПовеќеНазад
Повеќе на ФБ

Smash Balloon Custom Facebook Feed WordPress Plugin The Custom Facebook Feed plugin

ПРИЈАТЕЛИ НА ТРЕСОНЧЕ

Pin It on Pinterest

Share This